Dziewczyna, która igrała ze wstydem

Hamarama 2018

„Hva vil folk si” to niewątpliwie wydarzenie w norweskim filmie!

Nisha (Maria Mozhdah) to szesnastoletnia Pakistanka mieszkająca w Oslo wraz z rodziną. W domu jest obowiązkową córką, okazującą szacunek i posłuszeństwo rodzicom, którzy są aż nadto skupieni tym, jak postrzegają ich inni ludzie. Wśród rówieśników Nisha to typowa nastolatka. Pewnego razu ojciec (Adil Hussain) przyłapuje ją na nocnej schadzce z chłopakiem i od tego momentu życie dziewczyny zmienia się diametralnie.

Hva vil folk si

http://www.hamarama.no/filmguide/#art1351283

Nisha, wbrew swojej woli, zostaje  wysłana do Pakistanu – miejsca, które jest jej zupełnie obce. Tam krewni mają nauczyć ją pokory i przygotować do roli żony. Nastolatka ma zostać „wychowana na nowo”, wszystko co do tej pory znała, nie ma już racji bytu, teraz wymaga się od niej, by zachowywała się należycie i, nade wszystko, nie przynosiła więcej wstydu. Dla dziewczyny, która dorastała w całkiem innym świecie, ta nowa sytuacja jest zupełnie  niezrozumiała.

”Hva vil folk si” w reżyserii Iram Haq (twórczyni takich filmów jak „Skylappjenta” i „Jeg er din”) podbił serca norweskiej publiczności. Co ciekawe, również Haq  została, jako nastolatka, wysłana do Pakistanu wbrew swojej woli. Te doświadczenia stały się inspiracją dla filmu i pozwoliły na nakreślenie mocno realistycznego obrazu, który na długo pozostaje w pamięci widza.

http://www.hamarama.no/filmguide/#art1351283

Produkcja Iram Haq to dzieło ważne, ale i prowokujące. W filmie postawiono wiele delikatnych pytań. Ukazano nie tylko konflikt kulturowy, ale i pokoleniowy. Nisha balansuje pomiędzy dwoma zupełnie rożnymi światami, a jej ojciec pragnie, by córka podporządkowała się zupełnie jego woli. Ona jednak pozostaje wierna swoim własnym przekonaniom. Staje się tym samym ucieleśnieniem bardziej ogólnego dylematu – po co wychowywać dziecko w kraju zachodnioeuropejskim, jeśli nie jest się gotowym pozwolić mu na wolności i wybory tej kultury? Sytuacja przywodzi na myśl konflikt tragiczny, w którym to żadne z rozwiązań nie wydaje się dobre.

http://www.hamarama.no/article1353847.ece

http://www.hamarama.no/article1353847.ece

”Hva vil folk si”  to opowieść o  walce młodej kobiety o prawo do niezależność, próbie odnalezienia równowagi pomiędzy dwoma zupełnie odmiennymi światami, o trudności wyborów między rodziną i zobowiązaniami względem niej a sobą samym, i w końcu to opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości.

Karolina Borkowska

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *